Ve třetím díle naší příručky navážeme na předchozí analýzu zákazníků a podíváme se na to, jak vyhodnotit mediální obraz naší firmy nebo značky. Hodit se vám to bude nejen před nastavením PR strategie, ale také v jejím průběhu pro ověření, jestli získáváte takový mediální prostor, jaký byste si přáli a potřebovali.
Proč mediální analýzu dělat?
Je to sice ošlehané, ale pořád neméně pravdivé tvrzení: Abychom mohli říct, kam chceme směřovat a jak se tam dostaneme, musíme nejdřív analyzovat a popsat stav, ve kterém se nacházíme teď. Mediální analýza vám pomůže pochopit, jak jste v médiích vnímáni vy, vaše konkurence nebo rovnou celý trh. Na základě toho můžete určit potenciál, ke kterému chcete v médiích směřovat a díky průběžné analýze měřit, jak jste se k vytyčenému cíli posunuli.
Dobře provedená mediální analýza vám navíc může pomoci najít cestu, jak stanoveného cíle dosáhnout. Pomůže vám odhalit trendy a souvislosti a vytipovat mediální příležitosti a témata, o kterých se nejvíce mluví (nebo naopak ještě nemluví vůbec).
V neposlední řadě vám pomůže najít redaktory, kteří se určitému tématu věnují, a stane se tak neocenitelným pomocníkem při následné tvorbě media listu.
Co byste vlastně měli analyzovat?
Reach
Kolik lidí přišlo skrze média do kontaktu s vaší značkou? Jak si z pohledu tohoto ukazatele stojíte v porovnání s konkurencí? A jak je na tom určité téma nebo celý váš tržní segment?
Sentiment
Jsou mediální zmínky o vás, konkurenci nebo trhu pozitivní, neutrální nebo dokonce negativní?
Média
Jaká média se vám, konkurenci nebo vašemu trhu nejčastěji věnují? Pokud díky analýze zjistíte i konkrétní redaktory, tím lépe. Věnují se vaší konkurenci, ale vám ne? Pak je to příležitost pro zlepšení.
Klíčová témata
Jaká témata související s vaším oborem byla v daném časovém období v médiích nejčastěji zmiňovaná? Mluví se o vašem oboru pozitivně nebo spíš negativně?
Počet článků
Tady vás jen zkoušíme! Pokud pozorně sledujete náš blog, tak už víte, že byste počet článků jako ukazatel úspěšnosti sledovat neměli. Hodně výstupů v médiích, která nikdo nesleduje, pro vás bude znamenat menší přínos, než jeden exkluzivní článek s velkým reachem.
Jaké nástroje zvolit?
Bez monitoringu médií se neobejdete. Tedy, ono by to šlo, ale bylo by to až děsivě časově náročné. Raději tedy obětujte nějakou tu korunu do monitorovací služby a věnujte čas plodnějším věcem.
Způsoby, jak na mediální analýzu s monitoringem médií jsou v podstatě dva.
1) Buďto máte monitoring předplacený s volným vstupem do databáze mediálních výstupů (v ČR je to Monitora, Newton a Anopress) a analýzu si z nich vytvoříte sami.
2) Nebo si u těchto společností (Monitora a NewtonMedia) necháte analýzu za poplatek zpracovat.
Při zadávání ale buďte pečliví, abyste měli jistotu, že z analýzy získáte skutečně data, která potřebujete, a neplatili za co něco zbytečně.
Čas je to, oč tu běží
Otázkou je také to, pro jaké období mediální analýzu zpracovat. Záleží na každé situaci, ale pokud je to analýza vstupní, doporučuji sledovat mediální obraz alespoň za posledních dvanáct měsíců.
Stejně je tak je dvanáct měsíců ideální doba, po které byste měli počáteční stav srovnat s tím, co vám vaše PR strategie přinesla (mimo jiné kvůli sezónnosti). Předpokládám ale, že ji budete sledovat průběžně a častěji – měsíčně nebo čtvrtletně. Některé značky také sledují vývoj po zveřejnění pro ně důležitého tématu nebo informace.
A je to. V prvních třech dílech Příručky PRisty se nám podařilo postavit informační základ, ze kterého budeme vycházet při tvorbě PR strategie. Těšit se na to můžete do příštího dílu.